محصول جدید گوگل بالن های اینترنت

گوگل قصد دارد بیش از یک میلیارد دلار بر روی ماهواره هایی سرمایه گذاری کند که دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم آورده و هیچ منطقه ای روی زمین بدون اینترنت نماند.
دو سال قبل در چنین روزهایی گوگل با انتقال ارسال اینترنت ارزان به کل نقاط جهان 30 بالن را از نیوزلند به جو فرستاد.


تصمیم گوگل برای خرید 180 ماهواره کوچک با ظرفیت بالا، نخستین گام پروژه ای است که می تواند سه میلیارد دلار هزینه روی دست این شرکت بگذارد. اما در واقع هزینه نهایی بر روی این پروژه به تصیمات این شرکت برای آغاز مرحله دوم این طرح بستگی دارد که می تواند تعداد ماهواره های مورد نیاز را دو برابر کند.
این بالن‌های پر از هلیوم می‌توانند اینترنت 3G را به چهار میلیارد و 800 میلیون نفر از مردم جهان که هنوز به اینترنت دسترسی ندارند برسانند.
«مایک کسیدی»، مهندس ارشد گوگل و مدیر پروژه Loon در ویدئویی که به تازگی منتشر شده عنوان کرده است: این تعداد بالن برای دسترسی مطمئن کاربران به اینترنت در مناطقی که هنوز تحت پوشش اینترنت نرفته، ضروری است. به این ترتیب، سیگنال‌های LTE از طریق بالن‌هایی که در سطحی برابر با سطح پرواز جت‌ها در آسمان قرار دارند، پرتو افشانی شده و دستگاه‌های روی زمین همچون گوشی‌های هوشمند قادر به دریافت آن‌ها هستند. 


گوگل هنوز در خصوص جنبه‌های تجاری این طرح اظهار‌نظری نکرده، ولی از طریق این پروژه همه شرکت‌های مخابراتی و اینترنتی به این وسیله قادر خواهند بود تا این اینترنت را به دست متقاضیان آن برسانند. آن گونه که مشخص است، گوگل قصد ندارد خود مستقیم‌ اقدام به عرضه اینترنت خود کند. 
کسیدی اشاره کرده، ‌هر کسی با یک گوشی هوشمند در هر جایی از کره زمین قادر به دریافت این اینترنت است؛ حتی در نواحی قطبی و استوا و این اتفاق به زودی رخ می‌دهد.

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید: